Uudised

Lia Virkus soovitab: Pikk poiss majoneesi-juustukattega

Pikkpoiss majoneesi-juustukattega
Kuuele
Pikkpoissi on lihtne valmistada, aga vajad selleks tugev tunnike aega. Teed hakklihataigna valmis, vormid pika pätsi ja paned ahju küpsema. Siinse hakklihapätsi teeb eriliseks mahlane majoneesi-juustukate. Koos pikkpoisiga võid ahju panna ka kartulid. Roa küpsemise ajal valmista kõrvale värske salat.

Pikkpoiss:
500 g segahakkliha
2 viilu saia + 0,5 dl vett
1 toores kartul
2 muna
2 tl soola
1 tl musta pipart
0,5 tl muskaatpähklit
Peale:
0,5 dl majoneesi
0,5 dl riivitud juustu
Ahjukartulid:
1 kg kartuleid
soola
pipart
1-2 tl meelepärast kuivatatud ürti (nt tüümiani)

Pane saiaviilud 5 minutiks vette paisuma. Lisa hakklihale riivitud kartul, munad, pisut kuivemaks pigistatud sai ja maitseained, sõtku läbi. Vormi tainast piklik päts ning tõsta ahjuvormi. Ahjukartulite tarvis koori kartulid, lao ümber hakklihapätsi, maitsesta soola-pipra ja meelepärase ürdiga. Kata pikkpoiss majoneesiga ja puista peale riivitud juustu. Küpseta rooga 200kraadises ahjus 60–80 minutit või kuni kartulid on küpsed ja pikkpoiss kuldpruun.

Kristlike väljaannete piduliku kokkusaamise 13. oktoobril Tallinnas Energia Avastuskeskuses korraldas Raadio 7, kes ühtlasi tähistas oma 25. sünnipäeva.

Sissejuhatuse tegi peoperenaine – Raadio 7 juht ja Tartu Ülikooli usuteaduskonna doktorant Helle Aan. Alustuseks tõi ajakirjanik välja praegusele meediale iseloomulikud märksõnad: meedia kui 21. sajandi turuplats, selle killustatus, erinevate platvormide rohkus ja internetipõhisus ning massimeedia suundumus muutuda klienditeenindajaks. See kõik tekitab küsimusi, kuidas kristlasena tänapäeval usku jagada.

Järgnevalt said sõna kristlike väljaannete esindajad, kes tõid välja, mis ühist, mis erinevat. Sõna enda tutvustamiseks said nii suurima auditooriumiga väljaande „Eesti kirik“  kõrval ka näiteks „Kristlik leht“, „Meie aeg“, „Koduteel“ ja „Teekäija“. Enamiku trükiväljaannete eelkäijaks olnud väljaanded alustasid juba esimese Eesti Vabariigi päevil ja taasalustasid 80ndate lõpu ärkamisajal hiiglaslike trükinumbritega. Tänaseks on need kukkunud umbes kümnendikule esialgsest.

Lisaks tutvustati audiovisuaalset meediat: Raadio 7, Pereraadio, Pildiraadio, Life TV  ja Taevas TV .

Juttu tuli ka kristlikust raadiojaamast, mille sihtrühmaks on moslemid Helsingis. Timo Keskitalo tõi välja, et kanal on populaarne ja kuulajad saavad infot oma emakeeles tänu endistest kaasmaalastest Soome ümberasunutele.

Eesti inimese muutunud väärtusteadvusest andis videointervjuus ülevaate väärtusuuringu andmete  põhjal sotsioloogiadoktor Andu Rämmer. Eesti võib paigutada sekulaar-ratsionaalsete ja eksistentsiaalse väärtusorientatsiooniga maade hulka, mida tuleb ka siinse meediatarbija puhul arvesse võtta.

Mitmeid meediaväljaandeid juhtinud Priit Hõbemägi rääkis meediainnovatsioonist. Kui traditsiooniliselt on peetud meediat infoedastusel omamoodi väravavahiks või filtriks ja usutud, et meediaväljaande käes on info monopol, siis nüüd on muutunud see, et igaüks võib olla kirjastaja, väljaandja ja ka produtsent. Meediaasjatundja sõnul teeb ta ise meedial ja ajakirjandusel vahet. Viimane on tema arusaamist mööda meedia vastutustundlikum osa.

Hõbemägi sõnul lagunes Gutenbergi ajast pooltuhat aastat püsinud ühesuunaline ajakirjandusmudel aastal 1995. Asemele tuli interneti universum, mis muu hulgas tähendab, et kui varem võisteldi turul teiste väljaannetega, siis nüüd kogu maailmaga. Meediainnovatsioon seisneb uute tehniliste lahenduste leidmiseks. Juhtmõtteks on pakkuda igal ajal, ükskõik kus, mida iganes. Meediasisu allub selgetele kompositsioonireeglitele, see esitatakse visuaalses vormis, seotud tekstid on lühikesed.

Kaasaegsetest meediakasutuse võimalustest oli kutsutud kõnelema peapiiskop Urmas Viilma enda Facebooki-lehe näitel. Peapiiskop leidis, et eelkõneleja mõistes kaasaegseks sotsiaalmeedia kasutajaks ta siiski ei kvalifitseeru, sest sotsiaalmeedia kasutajana on ta jäänud pigem Gutenbergi aega. „Peapiiskop Urmas Viilma“ Facebooki leht on tema sõnul pigem kui pult ühesuunalisteks kõnelusteks ja vaimuliku sõna jagamiseks, ilma sotsiaalse suhtluse võimaluseta. Peapiiskop avaldas, et enim jagatud ja järellainetust põhjustanud postitus tema Facebooki kontol on olnud ERMi interaktiivse eksponaadi, Maarja kuju, teemal. Mõnd ajakirjanikke huvitavat küsimust eelistab peapiiskop ennetada postituse avaldamisega, sest see hoiab hiljem  korduvatele küsimustele vastamise aega kokku. Samuti annavad postitused ülevaate, millega luterliku kiriku pea oma tööaega sisustab. Peapiiskop andis Raadio 7-le üle ka EELK tänukirja.

Teoloogiadoktor Ingmar Kurg mõtestas lahti kristliku meedia rolli väärtuste kandjana. Tema soovitus oli kristlastel meedia vahendusel keskenduda mitte niivõrd uudiste ja tegevuste kajastamisele, kuivõrd kristliku sõnumi kuulutamisele.

Lia Virkus soovitab: kartulikarask

Kartulikarask
9-12 tk
Valmistamisaeg 15 minutit + ahjus 10 minutit
Rebitavad karaskipätsid maitsevad hommikukohvi kõrvale imehead koos või, juustu ja tomatiga. Kiire ja mugav valmistada, kui eelmise päeva õhtusöögist jääb üle paar keedetud kartulit.
2 keskmist keedetud kartulit
2 dl piima
2 sl õli
1 sl siirupit või mett
1, 5 tl soola
4 dl nisujahu( pool sellest võiks olla täisterajahu) + 0, 5 dl rullimiseks
2 tl küpsetuspulbrit
Riivi kartulid, sega piima, õli, mee või siirupi ja soolaga kausis. Sega jahud küpsetuspulbriga ja sega ühtlaseks tainaks. Puista küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaat üle vähese jahuga ja tõsta tainas plaadile. Vormi jahuste kätega plaadil nelinurgaks, u 20 x 24 cm. Lõika noaga 9-12 nelinurgaks. Küpseta ahjus 200 kraadi juures u 10 minutit, kuni karask saab kauni värvi ja on läbi küpsenud. Lase väheke jahtuda restil rätiku all.

Lia Virkus soovitab: Kiire kanapasta

Neljale
Kord nädalas maitseb kiire pastaroog ju imehea! Kasuta vahel täisterapastat, vahel tavalist ja vahel tatra oma.

250 g meelepärast pastat, nt spiraalpastat, pennet või spagette
praadimiseks oliiviõli
2 suurt tomatit
400 g broilerikintse või -rinnafileed
200 g kollaseid või rohelisi pikki ube, võib ka külmutatud
200 g maitsestatud toorjuustu
2-3 dl kanapuljongit
Soola
Värsket basiilikut või peterselli

Keeda pasta soolaga maitsestatud vees peaaegu pehmeks. Keeda ka värsked oad pool pehmeks. Samal ajal kuumuta õli pannil ja pruunista sellel ribadeks tükeldatud broiler. Küpseta u 5-7 minutit, kuni kana küps. Lisa puljong ja tükeldatud tomatid, tõsta lusikahaaval hulka toorjuust ja sulata segades. Lisa hulka külmad või eelkeedetud, nõrutatud oad. Nõruta pasta ja sega kanakastmega, maitsesta soola ja värskete ürtidega, naudi kohe!

30 aastat kristlikku meediat Eestis

Head sõbrad!

Oleme südamest tänulikud koostöö eest! Koos töötades oleme võinud jätta positiivse jälje aastatesse, mida saab mõõta alates 1988, kui sai võimalikuks kristlik meedia Eestis. Sel puhul soovime pakkuda Teile teistsuguse informatsiooniga konverentsi:

EV 100 – Kristlik meedia Eestis 30 

Kristlik meedia muutuvas ajas ( võimalused täna ja homme).

13.oktoober 2018.

Energia Avastuskeskuse konverentsiruumis, Põhja pst 29, Tallinn 

11.00                Tervituskohv

11.30-14.30      Ettekanded

Retrospektiiv – 30 aastat kristlikku meediat Eestis.  TÜ usuteaduskonna doktorant Helle Aan

Eesti kristliku meedia teostajad- paneel

Eesti inimese muutunud väärtusteadvus. filosoofia dr sotsioloogia alal Andu Rämme

Kaasaegsed meediakasutuse võimalused: 

Sotsiaalmeedia  kui  sotsiaalse sidustumise vahend ühiskondlikele muutustele
– EELK peapiiskop Urmas Viilma

Kommunikatsioon kui integratsiooni vahendKristlikust raadiojaamast moslemitele Helsingis – Timo Keskitalo

Kristlik meedia homme:

Meediainnovatstioonist   – Eesti Ekspressi ajakirjanik ja TLÜ lektor Priit Hõbemägi

Väärtustekandjana meediamaastikul – theol dr Ingmar Kurg

 

Meil on sünnipäev ja teil on võimalus teha meile kingitus!

Meil on sünnipäev. Sünnipäev on kringlipäev ja kingipäev. Me alutasime 25 aastat tagasi 1.oktoobril. Ja ühest päevast selle tähistamiseks on vähe! Nii oleme oma tegemiste ja tänu tehtu eest koondanud eetris alanud nädalale. Täname kõiki, kelle tegevuse, toe ja panuse abil oleme jõudnud tänasesse päeva! Kuid me  vaatame juba oma poolsesajandi juubelisse. Et sinna jõuda, kutsume teid, head kuulajad ja lugejad, kaasa. Meil on sünnipäev ja teil on võimalus teha meile kingitus! Eriline kingipäev on 11.oktoobril, mil me hommikutundisest alates õhtuni välja kustune stuudiosse nii  kaastöölisi, sõpru kui koostööpartnereid. Räägime lahti, kuidas me eetrisse jõuame ja kui tänulikud oleme olemasoleva eest, et Jumal on avanud kuulajate südameid ja  liitnud meid  ühiseks perekonnaks, kelle südamesoov on muuta Eestimaad ja rahvast Hea Sõnumi abil ja toel. Nii et põnev eetripäev on tulemas!

Lihtsaim viis raadiotööd toetada on klikkida kodulehe ülemisel ribal  lingile ,,Toeta!” ja seejärel valida sobiv toetamisviis.