Uudised

1.oktoobril on Raadio7 sünnipäev

Raadio 7 sündis Tallinnas 1993.a. sügisel rootslaste kristliku  raadiokeskuse International Broadcast Radio Association ( IBRA) algatusel, sest Rootsi kristlased tahtsid anda oma panuse eestlaste elukvaliteedi muutmiseks. Nad annetasid raha kristliku raadiotöö jaoks. Paraku on paljude inimeste  arvates kristlik raadiosaade kas piiblilugemine või sugestiivne vestlus Jumalast.  Erinevate elukutsetega inimesed, kes alustasid saadete tegemist, leidsid tol ajal ja arvavad seda ka nüüd, et evangeeliumi kuulutamise viise on võrratult rohkem.

Kuid enne saadetega eetrisse minemist toimus pidulik vastuvõtt. IBRA esindaja Allan Laur kutsus pidulikule  õhtusöögile kõik IBRA kursustel osalenud, kirikute juhid, pastorid, kultuuritegelased, raadioajakirjanikud – sest nüüd ühtäkki – pärast mitmete kuude pikkust ootamist, oli võimalus alustada programmi, mille maht oli toona tegijatele täiesti utoopiline. Iga päev kolm tundi täita sõna ja muusikaga, oli uskumatu uus võimalus nii programmi koostajatele kui ka tegijatele. Samas kerkis üles küsimus programmi nimest. Nüüd, aastaid hiljem, loeme sellestki Jumala suuremat plaani, kui inimesed ise ehk oskasid arvata ja mõelda.

Nimepanek oli üsna pikk protseduur, sest pakuti väga erinevaid variante. Eesti Raadio režissöör Härmo Saarm pakkus nimekombinatsiooni, mida me täna kasutame. Oleks võinud ju nimes kasutada  sõna ,,programm”, kuid ülekaaluka häälteenamusega valiti sõna ,,Raadio”. Number 7 valiti mitte juhusest, sest sündimas oli just arvult seitsmes jaam Tallinnas, vaid selle numbri tähendusest – 7 viitab Piiblis täiuslikkusele.

Euroopa baptistid kogunevad Tallinna

 

  1. septembril saabuvad pärast 20aastast vaheaega Tallinnasse Euroopa Baptistiföderatsiooni (EBF) aastakoosolekule esindajad 51 liikmesriigi liidust.

Arutelude fookuses on vabakirikliku identiteedi lahtimõtestamine ajastul, mil konfessionaalsuse (ühte või teise kirikusse kuulumise) rõhutamine noorte kristlaste hulgas järjest väheneb.

Eesti EKB Koguduste Liidu presidendi Erki Tamme sõnul on aastakoosolekul üheks käsitletavaks kuumaks teemaks jätkuvalt Lähis-Ida ja Euroopa põgenike olukord ning multikultuursete koguduste tekkimine. „Möödunud aasta on olnud murranguline, mil terve Euroopa on pidanud toime tulema kontrollimatu rändekriisiga. Immigratsiooniga toimetulek ja põgenikevoolu tagajärgedega tegelemine pakub sh kristlastele võimaluse olukorra lahendamises kaasa lüüa, sest kriis pole veel kaugeltki lõppemas,“ ütles Erki Tamm.

Aastakoosolekul jagab Nabil Costa Liibanonist oma väikese koduriigi vaid 1600-liikmelise ja 32 kogudusest koosneva baptistiliikumise kogemusi 2100 Süüriast pärit peamiselt moslemitest põgenike eest hoolitsemisel ning 730 lapse koolitamisel kogudusekoolides. Süürias kohapeal kantakse hoolt umbes 6200 pere eest.

Samuti käsitletakse aastakoosolekul noorte kaasamist koguduste töösse ning digiajastu väljakutseid koguduste kommunikatsioonile.

Eesti saadik Euroopa parlamendis, Tunne Kelam, jagab Euroopa demokraatia väljakutseid kristliku kiriku ja sõnumi nõrgenemise tingimustes.

EBF-i aastakoosoleku avajumalateenistus toimub Oleviste kirikus 28. septembril kell 19.30. Kõneleb EBF-i president, Asatur Nahapetyan Armeeniast, tervitavad Eesti EKB Koguduste Liidu president Erki Tamm ja Eesti Kirikute Nõukogu president Andres Põder. Muusikaga teenib Oleviste ülistuskoor Kersti Kuuse juhtimisel.

EBF-i kuulub 59 baptistiliitu 830 000 liikmega Euroopas, Kesk-Aasias ja Lähis-Idas. EBF-i peasekretär on Tony Peck (Ühendkuningriik) ja asepeasekretär Helle Liht (Eesti). EBF on üks kuuest Baptisti Maailmaliidu (Baptist World Allilance, BWA) piirkonnast. Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liit on oma 6300 liikme ja 83 kogudusega nii EBFi kui BWA liige.

 

Raadio 7 vahendab EBF-i  aastakoosoleku põhisõnumeid Kirikuelu saadetes. (kell 17.30 ja 21.30, saated on kodulehel järelkuulatavad)

Sel laupäeval koos Raadio7ga tähistame Eesti rahvuste päeva

24.septembril tähistame Eesti rahvuste päeva. Nii on Raadio 7 mikrofoni ees  eestlasi, juute, venlasi, uktranlasi ja Tadžikimaa esindaja.

Hommikul kuuleme perejutte (kell 9.00), seekord aitavad suhteprobleemidele lahendusi leida perenõustajad Karmen ja Meelis Maikalu.

Valikkava Aja Silmas jätkab emeriitõpetaja Jüri Raudsepp apostel Pauluse teemadel. Ennelõunat jõuame veel külastada Ukraina Kreeka Katoliku Kiriku kabelit Tallinnas (kl 12) ja jagada Jumala armu äratundmisrõõmu(kl 13).

Pärastlõunal on stuudios  Ljubov Grauver (15). Saame teada, milles avaldub juutide külalislahkus(kl 17) ja piiblitunnis  (kl 18) taas loeb dr Charles Stanley’i teksti  Ants Ilves.

Põnev kohtumine algab kell 19, kui kuulajate ees rullub lahti tadžik Amihroni ja eestlanna Marju  armstuse lugu.

Ja eesti  vana kombe kohaselt  lõpetame laupäeva õhtu saunas, kus leiliruumis mehed  meestejutte meestele räägivad.

Meie juttude eripära ilmneb siis, kui  olete meie eetrisagedustel ja saate osa saatekülaliste lugudest.

Hea Raadio 7 Sõber!

Kui sa lähed läbi vee, siis olen mina sinuga, ja kui sa lähed läbi jõgede, siis ei uputa need sind; kui sa käid tules, siis sa ei pole ja leek ei kõrveta sind. 

Sest mina olen Issand, su Jumal… Js 43, 2-3a 

Hea Raadio 7 sõber!                                                                                                  September 2016

See maailm, milles elame ei anna meile palju kindlust. Küll aga ütleb Jumal, et ükskõik millistest olukordadest me läbi läheme, tema on meiega. Vahel vajame tarkust, teinekord julgust või lohutust. Seda kõike pakub Jumal meile oma Sõna, Piibli kaudu.

Sõna tänaseks päevaks on Raadio 7 väljaanne, mille eesmärgiks on julgustada Sind toetuma oma elus Jumalale ja tema Sõnale ja rajama oma elu Jumala tõotustele.  Olen ise Sõna tänaseks päevaks igapäevane lugeja ja olen sellest leidnud väga palju julgustust ja tarkust oma elu jaoks.

On põhjust Jumalat tänada Raadio 7-e üle 20 aastase eetris oleku eest. Mitmes mõttes on see olnud ime, et oleme saanud jagada sõnumit Jeesusest läbi raadio eetri. Seda tänu paljudele inimestele, kes meid on toetanud. Olen ise olnud raadio töö juures peale Raadio 7 asutaja Allan Lauri lahkumist igavikku. Oleme nende aastate jooksul kogenud nii väljakutseid kui samal ajal ka Jumala ustavust.

Kutsun Sind üles palvetama Raadio 7:

  • töötajate eest, et neil jätkuks jõudu ja värskust oma kuulajateni jõudmisel;
  • eelarve eest, et meie finantsvahendid oleksid piisavalt kaetud;
  • kuulajate eest, et Hea sõnum Jeesusest Kristusest leiaks viljakat pinnast paljude inimeste südames;
  • leviala laienemise eest, et kogu Eestimaa saaks kaetud Raadio 7 leviga.

Kuid samuti kutsun Sind üles jätkuvalt toetama Raadio 7 tööd. Sinu igakuine toetus Raadio 7 töö heaks on meile väga oluline. Üks viis toetada Raadio 7 tööd on tellida omale Sõna tänaseks päevaks väljaanne. Kuid selleks, et saaksime jätkuvalt teenida oma kuulajaid läbi raadio eetri, vajame ustavaid toetajaid, kes regulaarselt oma anniga meid toetavad.

Ära unusta, Jumal on Sinuga, kus iganes sa oled!

 

Ago Lilleorg

Raadio 7 juhatuse esimees

Laupäev koos Raadio 7-ga!

Sel nädalavahetusel tähistab Oleviste kogudus oma 66.aastapäeva. Oleviste koguduse eriline lugu kõnetab meid ka täna, mitte ainult seetõttu, et nõukogude ajal paljud vabakogudused Tallinnas koondati Olevistesse,vaid just üksmeele ja sõbraliku  kooseksisteerimise tõttu – see on eeskujuks nii kristalstele kui ilmarahvale.

Raadio 7 toob arhiivikapist välja paar saadet – üks neist valmis siis, kui Oleviste tähistas 50.aastapäeva ja teine selgitab Läänemaa ärkamise mõjusid nii omas ajas kui tänases päevas. Oleme need saated paigutanud õhtul kella 19-ks, mil päevased tegevused tubaste vastu vahetatakse ja raadiost mõnus seltsiline saab.

Õhtul kella 22st on sauna leiliruumis taas mehed, et meestejutte meestega jagada. Seekord on jutu teravik hea tegemisel ja heategevusel. Leiliruumis kunstnik Juhan Rodrik ja ettevõtja Marek Jallai.

Hommiku poole jääb peresaade(kella 9st), milles õnneliku kärgpere võimalustest jutt. Kella 13st on stuudios noor ja energiline Simona Andreas, kes oskab kuulajatele Jumala armu olemuse eluliste näidete abil lahti seletada. Vahepeale jääb  (kell10) valikkava sarjast Aja Silm, milles emeriitõpetaja Jüri Raudsepp apostel Paulusest kõneleb.

Loomulikult on laupäeva pärastlõunal eetris palju muusikat,mille vahele  mahub ka vestlusi erinevate iimeste eri maailma paikadest. Ja loomulikult kell 18 saab osa Jumala Sõnast, mida selgitab dr Charles Stanley.

Suur tänu, et olete meiega!

 

 

Lia Virkus soovitab: küüslaugu marinaadid kolmel erineval moel

Magusamaitselised marineeritud küüslauguküüned

Võrratu hoidis, mida kindlasti tasub proovida ka neil, kes muidu küüslaugust lugu ei pea. Magusamiatselised krõmpsuvad küüslauguküüned pakuvad hoopis uue maitseelamuse.

1 kg puhastatud küüslauguküüsi
Marinaad:
1 l kanget hibiskuseteed või vett
7 sl suhkrut
0, 5 tl meresoola
6 sl 30% äädikat
2 kuhjaga tl roseepipart
2 tl hakitud mündi- või melissilehti
7 vürtsitera

Et küüslauguküüsi oleks hõlpsam puhastada, leota neid 10-15 minutit kuumas vees. Lõika õhukeselt ära kannaosad ja eemalda siis koor.
Keeda valmis marinaad. Pane potti marinaadi sisse kiht küüslauguküüsi. Kuumuta tasasel tulel 1 minut. Tõsta kohe väikestesse purkidesse, tee nii ka ülejäänud küüslauguküüntega. Seejärel keeda marinaad veel läbi ja kalla kuumalt purkidesse. Kaaneta ja säilita jahedas. Hoidis on kasutamiseks valmis 2 nädala pärast.
Ära kohku marinaadi esialgsest kangusest- paari nädalaga selle maitse maheneb. Samuti kaob hibiskusest valmistatud marinaadi kaunis roosa värv ajapikku, aga algul kaunis.

Küüslauk palsamiäädika marinaadis
Vahva valmistada kingituseks või endale nautimiseks. Säilita külmas.
Enne serveerimist tilguta küüslauguküüntele peale oliiviõli.

300 g puhastatud küüslauguküüsi
1 dl vett
1 dl palsamiäädikat
0, 5 dl mett
Soola
Pisut oliiviõli
Tõsta kõik ained väikesesse potti ja keeda u 10 minutit vaiksel kuumusel. Kalla purki ja sulge kaanega.
Säilita külmas.

Marineeritud küüslauguküüned paprikaga
Küüslaugusõprade lemmikhoidis, mis tänu punasele paprikale ka imekaunis!
1 kg küüslauku
2 väikest punast paprikat
2 väikest sibulat
Marinaad:
3 dl vett
1, 5 dl suhkrut
2 tl soola
3 loorberilehte
10 tera pipart
3 dl õuna- või veiniäädikat
4 sl õli

Keeda koorimata küüslauguküüsi 2 minutit, jahuta ohtras külmas veel. Koori küüned.
Lõika sibulad õhukesteks ratasteks, paprikad ribadeks.
Lao küüned steriliseeritud purkidesse vaheldumisi sibula ja paprikaga.
Kalla potti vesi, äädikas ja õli. Lisa suhkur, sool, pipar ja loorberilehed.
Keeda marinaad ja kalla küüslaukudele, sulge purgid. Hoidis on valmis kasutamiseks paari nädala pärast.

Suveelamused raadioeetris pühapäeva õhtuti kell 22!

Suveelamused, mis raadiorahvas kuulajate tarvis on lindistanud, saavad eetrisse AEG RÄÄKIDA saate  nime all. Nii on EEKBLiidu suvefestivalil kõneldu ja tunnetatu eetris  septembrikuu esimesel pühapäeval. EMK suvekonverentsi elamused  saavad kuulajatega jagatud  septembri teisel pühapäeval. Algus kell 22.

Valmimist ootavad lindistused EKNK suvefestivalilt ja meenutused EELK noortepäevadest JÄPElt, mis sel suvel toimus Järva-Jaanis. Stuudios on juba käinud oma  elamusi kuulajatega jagamas meie katoliku kiriku noored, kes osalesid Poolas toimunud ülemaailmsetel noortepäevadel.

Erilise huviga oodatakse saadet kristliku demokraatia  perspektiivist Euroopas ja Eestis. Vastavateemalisel konverentsil esitatimeie avalikus ruumis teravatele poliitilistele küsimustele nagu milline on kristlik peremudel või missugused on religioonialaste algteadmiste võimalused erinevates kooliastmetes, aga ka millised
poliitilised jõud seisavad Eestis kristliku maailmavaate eest .

Eetriaeg täpsustub, soovitame jälgida  reklaami raadioeetris või kodulehel.

 

 

UUS HOOAEG ON ALANUD!

Rohkem ARMASTUST kõigi ellu!

Uus peresaade on eetris laupäeva hommikuti kell 9.00

Lähedust ja mõistmist pakkuv paarisuhe toob parema tervise, parema toimetuleku tööga, suurema eluga rahulolu, tervemad ja paremini toimetulevad lapsed.

Pere igapäevaelu vaatlevad ja sõlmküsimusi lahendavad Paarisuhte Rahulolu Edendamise Programmi koolitajad Karmen ja Meelis Maikalu.

Saade kordub pühapäeval kell 20.00

 

 

EKNK 25! Armus kantud.

-Tänapäeval on uue kristliku kiriku tekkimine paraku harvaesinev nähtus.

-Kogudusi võib, jah, tekkida, aga üleriiglist koguduste võrgstikku, mida koordineerib  ühise põhikirja alusel valitud juhatus, on pigem haruharv nähtus.

-Sestap oleme uuel hooajal võtnud vaatluse alla Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku koguduste tegevuse läbi Jumala armu.

-Saame vastused, kuidas Jumal on  muutnud inimeste elusid, kuidas Ta on kandnud kogudusi ja nende liikmeid läbi murede ja rõõmude.

-Ja kuidas kogudused ühiselt kirikuna on tõstnud ja muutnud sotsaalselt konkreetses kogukonnas.

Saated on eetris laupäeviti. Jälgi reklaami raadioeetris või kodulehel.

Lia Virkus soovitab: Kukeseene-kanapada

Neljale
Valmistusaeg: 40 minutit
Kukeseene-kanapada nõuab tegijalt veidi aega, kuid pakub suvel grillroogadele värskendavat vaheldust. Kiirel puhul kasuta grillkanakoibi, siis väheneb valmimisaeg veerand tunnile. Kõrvale paku värskeid kartuleid või riisi.

3 kanakoiba
1–2 sibulat
2–3 küüslauguküünt
200 g värskeid kukeseeni
2–3 sl õli praadimiseks
1 purk (400 g) purustatud tomatit
3 dl kanapuljongit
soola
musta pipart
suhkrut
värsket basiilikut

Eemalda kanakoibadelt nahk ja tükelda koivad. Koori ja haki sibul(ad) ning küüslauguküüned. Pruunista kanatükid pannil õlis, maitsesta soola ja pipraga. Tõsta potti ootele. Prae pannil sibul ja küüslauk klaasjaks, pane samuti potti. Kuumuta pannil seeni, kuni neist eralduv vedelik on aurustunud. Lisa veidi õli ja pruunista seened, pane potti. Lisa sinna ka tomatikonserv ja puljong ning hauta pool tundi. Maitsesta soola, pipra ja veidikese suhkruga. Rebi hulka basiilikulehed.

Lia Virkus soovitab: tomati – oasupp hakklihaga

Neljale
Valmistusaeg: 40 minutit
Supp tuleb eriti hea eestimaistest mahlastest tomatitest. Kui neid parajasti pole, võid kasutada ka konservtomateid.

2 sibulat
2 keskmist porgandit
1 sl võid
1,5 l kanapuljongit
450 g aedube
2 küüslauguküünt
250–300 g veisehakkliha
500–600 g tomateid
peotäis basiilikulehti
soola ja musta pipart

Koori ja tükelda sibulad ning porgandid, hauta neid poti põhjas võis mõned minutid. Lisa kuum puljong, tükeldatud oad ja purustatud küüslauk, hauta väiksel tulel 15-20 minutit ehk kuni köögiviljad on pehmed. Pruunista hakkliha pannil, maitsesta soola-pipraga. Sega supisse tükeldatud tomatid, hakitud basiilik ja praetud hakkliha, hauta veel 5 minutit. Viimistle maitse soola-pipraga.