Uudised

Peapiiskop Urmas Viilma: Eesti lipp ei ole tuulelipp!

Iseseisvuspäeva varahommikul Kuberneri aias riigilipu heiskamisel peetud sõnavõtus kõneles peapiiskop Urmas Viilma Eesti rahvus- ja riigilipu tähendusest, eristades Pika Hermanni tornis lehvivat trikoloori Tallinna teiste tornide tippudesse paigutatud tuulelippudest. “Eesti sinimustvalge trikoloor ei ole tuulelipp! Selle lipu lehvimine igas suunas ja heiskamine iga ilmaga sümboliseerib meie riigi ja rahva sõltumatust ning märgib vabadust otsustada oma oleviku ja tuleviku üle ise”sõnas peapiiskop Viilma.

Viidates Eesti geopoliitilisele asukohale ning meie maad ja rahvast mõjutanud sündmustele ajaloos ning võimalikele ohtudele tänapäeval ütles Urmas Viilma: “Eesti riigi iseseisvus ei tohi lõpuni olla mõjutatud ei ida- ega lääne-, põhja- ega lõunatuultest. Õppides minevikust, ei saa me riigi ega rahvana vabadusega mängides käituda tuulelipuna.”

Sõnavõtu lõpus õnnistas peapiiskop heisatud lippu, Eesti riiki, tema juhte ja rahvast öeldes: “Selleks, et säilitada oma riigi iseseisvus, rahva kestvus, sealhulgas kõigi südametunnistuse vabadus, lehvigu see lipp Looja õnnistusel Eesti sinitaeva all aegade lõpuni!”

Alates sinimustvalge lipu taas heiskamisest Pika Hermanni torni tippu 24. veebruaril 1989. aastal, on varahommikuse liputseremoonia juurde kuulunud traditsiooniliselt parlamendi spiikri kõne, peapiiskopi lühike sõnavõtt Eesti hümni ning laulude “Lipulaul” ja Hoia, Jumal, Eestit!” laulumine.

Peapiiskopi kantselei

Õnne,Eesti!

Kallid vennad ja õed!

Tänu Jumalale, et saame pidada Eesti Vabariigi 99 aastapäeva vabas Eestis,
mis paljude jaoks on suur ime!
Veelgi suurem ime aga on sisemiselt vabaks saanud inimene ja tänu Jumalale,
et meil on võimalus tänases Eestis kuulutada sõnumit Jeesusest Kristusest,
kellel on see vabaks tegev vägi!
Rm 10:11 „Ükski, kes usub temasse, ei jää häbisse.“
Ilusat Vabariigi aastapäeva!

Alur Õunpuu
EKNK juht

Lia Virkus soovitab: Kamavaht kirsimoosiga

neljale-kuuele

Üks talvistest lemmikmagustoitudest, mille teevad eriliselt maitsvaks just külmutatud kirssidest valmistatud hapukas moos ja kama. Keeda moos valmis paar tundi enne söömist või isegi eelmisel õhtul, siis läheb serveerimine kiirelt.

300 g maitsestamata kohupiimapastat
200 ml vahukoort
3 sl suhkrut
2 tl vanillisuhkrut
2 sl kamajahu, soovitavalt rukkikama
Kirsimoos: 1 pakk (450 g) külmutatud kirsse
1 dl moosisuhkrut

Pane külmutatud kirsid potti ja kuumuta väikesel tulel keemiseni.
Lisa moosisuhkur ja keeda 10 minutit. Jäta vähemalt tunniks jahtuma (moos muutub jahtudes paksemaks).
Vahusta koor suhkrutega , vahusta juurde kohupiim ja kama. (Vahu võid valmistada ka mõni tund varem ja serveerimiseni külmas hoida). Serveeri kamavaht koos moosiga kihiti kaunites klaaspokaalides.

Lia Virkus soovitab pidulauale: Heeringavaagen musta leiva, kodujuustu ja hapukoorega

4-6-le
Väga mõnus on serveerida peolaual kristallvaagnal kaunilt kokku laotud heeringat marineeritud kurgi, kodujuustu ja musta leivaga. Serveeri seda kuumade keedetud kartulitega ja maitsev kõhutäis garanteeritud.
2 viilu musta rukkileiba
1 punane sibul
300 g soolaheeringat
1 väike purk kokteilkurke
( soovi korral 3-4 hakitud muna)
600 g kodujuustu hapukoorega
Serveerimiseks:
Vätsket tilli ja keedetud kartuleid
3 keedetud muna
Murenda vaagna põhjale leivaviilud ja õhuke kiht kodujuustu hapukoorega. Sinna peale laota peale tükeldatud heeringas, õhukesed sibulaviilud ja marineeritud kurk. Soovi korral ka hakitud munad. Kõige peale laota kodujuustukiht. Tõsta serveerimiseni külma. Kaunista munasektorite ja hakitud tilliga. Kõrvale paku kuumi keedetud kartuleid.

Vutimunasuupisted kiluga
20 tk
Kiired ja lihtsad suupisteampsud. Peolaual kaovad hetkega!
10 vutimuna
10 kilufileed
2-3 sl majoneesi või mädarõigast
20 tikku
Serveerimiseks: Tillioksi, marineeritud minikurke
Keeda vutimune 2 minutit, kalla vesi ära ja jahuta voolava vee all. Koori ja poolita, lao vaagnale. Pane igale munale väheke majoneesi või mädarõigast. Poolita kilufileed ja keera rulli, kinnita tikuga munapoolikule. Kaunista tilioksakestega.

EESTI TUNNUSTAB ISESEISVUSPÄEVA EEL RIIGI TEENETEMÄRKIDEGA KA MITMEID KIRIKU KAASTÖÖLISI

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi 99. sünnipäeva eel meie riigi teenetemärgid tänuks 113 inimesele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti paremaks.

Teenetemärkide saajate seas on EELK vaimulikud Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja rootslane Johan Patrik Göransson (Valgetähe V klass), kes on end Eestiga sidunud 1996. aastast ja keda tunnustatakse eestirootsi kultuuripärandi hoidjana. Risti koguduse õpetajat Annika Laatsi (Eesti Punase Risti IV klass) tunnustatakse hingehoiu korraldajana. Annika Laatsi kolleeg Tallinna Diakooniahaiglast, hospiitsosakonna vanemõde Teija Tuula Marjatta Toivarit tunnustati hospiitsi arendamise eest samuti Eesti Punase Risti IV klassi ordeniga.

Tunnustati ka mõnda EELK liiget, nagu Indrek Treufeldti, teleajakirjanikku ja õppejõudu Valgetähe IV klassi ordeniga. Ta on valitud mitmendat koosseisu Tallinna Toomkoguduse juhatuse esimeheks ning ta on EELK avalike suhete komisjoni liige. Raadioajakirjanik Kaja Kärner (Valgetähe V klass) on Tallinna Jaani koguduse vastvalitud nõukogu liige. Ajakirjanik Anneli Ammas (Valgetähe V klass) on Haapsalu koguduse liige ja Eesti Kiriku toimetuse kolleegiumi liige. Teda on tunnustatud ka Haapsalu koguduse teeneteristiga 2006. aastal.

Maarjamaa Risti V klassi ordeni sai soome-ugri kultuuri edendamise eest misjonär Arvo Sulo Survo (62). Ingerisoomlane Arvo Survo õppis Usuteaduse instituudis aastail 1981−1990. Üliõpilasena ordineeriti ta 1983. aastal EELK diakoniks ja suunati tööle Leningradi kogudusse, 1987. aastal ordineeriti aseõpetajaks ja õpetaja õigused sai ta 1990. aastal peapiiskop Kuno Pajulalt.

Arvo Survo on 1999. aastast misjonär. Praegu Soome Luterliku Evangeeliumiühenduse (SLEY) misjonär Soome Vihdi koguduse lähetusega, kelle teenimispaik on Venemaal Ingeri kirikus. 1994. aastal on ta saanud Aleksis Kivi Seltsi tunnustuse.

Õnnitleme ja täname ka omalt poolt kõiki tunnustuse pälvinuid!

Allikas: Eesti Kirik

Laupäeval koos Isaga saatepäev koostöös EKNK Pärnu kogudusega.

Sõbrakuu laupäevad veedame sõpradega.

Sellel laupäeval on Raadio 7 eetris Nelipühi kiriku Pärnu koguduse toredad töökad inimesed – nende mõtted ja tegevused ning koguduse põnev ajalugu.

EKNK Pärnu koguduse eetripäev on kella kümnest hommikul õhtul kümneni.

10.00 Seitse küsimust – milline on EKNK Pärnu koguduse lugu?  Pastor Janno Peensalu

11.00  ülistusmuusikat

12.00  Käsi Europulsil

13.00  Armust kantud – Eve Einland

14.00 muusikatund koos teadetega

15.00 Koos Taevase Isaga:  Pärnu koguduse tegevused, mis tõstavad kogukonna sidusust

16.00 ülistusmuusikat

17.00 Crescendo FM : Muusika kui Jumala keel: stuudios on ülistusmuusikud

18.00 Raadio7 piiblitund, loeb raadiohääl Ants Ilves.

19.00 Seitsme klubi avab  tegevsui, mida tutvustab Ergo Haar.

22.00 Hüva leili!  Kordame saadet, milles mehed  leiliruumis arutlevad teemal, millest on tehtud mehed? Saates on kaasas  Ergo Haar.

Jutuajamisi, mis läbi päeva eetrisse jõuavad, on juhatanud Raadio 7 toimetajad ja kaastöötajad: Haldi Leinus, Maire Lilleorg, Ants Ilves,  Glori Ots ja Helle Aan.