Uudised

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik valis teisipäeval uueks metropoliidiks Moskva Vaimuliku Akadeemia rektori ja Vereja ülempiiskopi Eugeni.

Teisipäeval, 29.mail  toimus  Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sinod, millel valiti siinsele kirikule uus ülempreester.

Kirikukogul osales hääletusel kõigi 32 kohaliku koguduse ja kiriku üks ilmalik esindaja ning kõik vaimulikud. Võitja selgitati lihthäälteenamusega salajasel hääletusel.  Kandideerisid  Vereja Eugeni, Moskva Vaimuliku Akadeemia rektor (Vladimir Rešetnikov, 61)  ja Narva ja Peipsiveere piiskop Lazari (Aleksandr Gurkin, 49).

Moskva Patriarhaadi Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku metropoliidiks valiti Vereja Jevgeni , kes tunnistas, et sündmuste selline käik oli talle ootamatu. Mis puutub tulevikku, siis soovib uus kirikupea Eesti õigeusu kiriku ning Moskvas asuva patriarhi suhteid veelgi tugevdada.

Eestseisja ehk metropoliit on kiriku juht, kes pühitseb ametisse vaimulikke ja määrab neile teenistuskoha ning lahendab arusaamatusi. Ta on sinodi ja täiskogu eesistuja ning esindab kirikut suhetes riigiga.

Metropoliit Kornelius suri 19. aprillil 93 aasta vanuselt.

Siit saate lugeda vastse ülempreestri intervjuud  portaalile Rus.Postimees., mille on tõlkinud ja vahendanud ka Postimees: https://www.postimees.ee/4496255/video-uus-metropoliit-soovib-eesti-oigeusu-kiriku-ja-moskva-patriarhi-suhteid-veelgi-tugevdada

.

Täna kell 18.00 saates ,,Fookus” on külaline SEB analüütik Peeter Koppel.

Kas bitcoine  on mõtet koguda?  Kas laenamine on Piibli põhimõtetega vastuolus? Äsja lõpetas Eestis üks pank oma tegevuse, kuivõrd  saab Eestis tegutsevaid panku usaldada?  jne , jne- need on osa küsimustest, mida kuulajad meie tänase saate külaliselt SEB analüütik Peeter Koppelilt teada saada soovisid. Miks Peeter Koppel pangas tegutsemise on valinud, kuuleme ka nagu ka tema suhtest Jumalaga.

Saatejuht on Raul Altmäe.

Täna kell 18.00 saade Filter

Tänases saates sõeluvad aktuaalseid päevateemasid  saates Filter Maiko Kesküla koos Avo Üpruse ja Jako Kulliga. Kas Siilil okkad said teravaks? Millised on ootused tuntud ärimeeste riigireformist, milliseks kujuneb tänavune Arvamusfestival kirikutele ja kas Eesti kirikute teema aasta- Eesti usk hõlmab ka taevatähtede infotrmatsiooni jälgijaid?

Saade on eetris reedel kell 18.00, kordub pühapäeval kell 13.00

Uute koguduste rajamine on kujunemas koguduste tegevuse DNA-ks.

Riias toimus aprillikuu lõpupäevil Baltikumi Koguduste Rajajate Konverents, millel tutvustati ​Põhja-Euroopa ja Põhja-Ameerika efektiivseimat evangeelset praktikat, mis avaldub uute koguduste rajamises.
Konverentsi üks põhieesmärke oli kokku tuua Balti mere äärsete riikide koguduste liitude juhid ja koguduse rajamise eestkõnelejad. Rohkearvuliselt oli esindatud ka Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liit (Eesti EKB). Ettekanded jagasid erinevaid rajamistöö kogemusi. Näiteks Põhja-Ameerikas on liikumine, mis sai tegevuse algtõuke Rootsi Baptisti Liidult. Tänaseks on Põhja-Ameerika koguduste rajamise liikumine kujunenud kõige kiiremini kasvavaks Koguduste Liiduks, mida iseloomustab suur toimivate rajatud koguduste arv. Edukalt toimiva rajatud koguduse iseloomustavaks teguriks on jätkusuutlik tegevus viis aastat pärast koguduse rajamise algust – kui kogudus jätkuvalt toimib, funktsioneerib ja kasvab. Huvipakkuvad olid erineva mustriga koguduse rajamise praktikad. Mõni kogudus algab kas kooritööst või jazz-muusikast. Ka traditsiooniline jumalateenistus on jätkuvalt populaarne alustamisvariant. Võimalusi evangeeliumi edastamiseks on mitmeid. Kuid meetod, mida järgivad Põhja-Ameerika koguduste rajajad, tugineb meeskonna ja mentorluse koosmõjul. Kodukogudus läkitab rajaja, kelle mentoriks on kodukoguduse pastor. Rajaja panustab omakorda järgmisesse rajajasse. Selline tegutsemine aitab välja sirutada uute väljakutseteni, uute piirkondadeni.
Nii on uute koguduste rajamine Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu uues arengukavas põhiprioriteet. Kuigi selle koguduste liidu struktuur ei ole piiskoplik süsteem, vaid võrgustik, mis ühendab iseseisvad ühiste eesmärkidega kogudused. Eesti EKB asepresident Gunnar Kotiesen iseloomustas konverentsilt saadud kogemust:,,Uute koguduste rajamine on suund ja vajadus. Koguduste rajamine ei ole lihtsalt projekt, vaid on kujunemas koguduste tegevuse DNA-ks”.

TEEMA-AASTA “EESTI USK” AVAPALVUS JA KONTSERT 19. MAIL SUTLEPA KABELIS VABAÕHUMUUSEUMIS

Eesti Kirikute Nõukogu on kuulutanud välja teema-aasta “Eesti usk”, mis algab käesoleva aasta esimese nelipüha eelõhtul, 19. mail, ning lõpeb järgmise aasta esimesel advendil, 1. detsembril 2019.

Teema-aasta avapalvus toimub laupäeval, 19. mail algusega kell 18.30 Eesti Vabaõhumuuseumis Sutlepa kabelis. Avapalvusel osalevad EKNi liikmeskirikute esindajad ning loetakse ette teema-aasta läkitus.

Pärast avapalvust toimub kontsert “Mu süda, ärka üles” (Mirjam Kivisild – vokaal, Aleksandra Kremenetski – löökpillid).

Kuna 19. mail peetakse Vabaõhumuuseumis, nagu teisteski Eesti muuseumides, muuseumiööd, on alates kella 18st sissepääs Vabaõhumuuseumisse kõigile huvilistele tasuta.

Teema-aastal saab toimuma hulgaliselt sündmusi üle Eesti. Nimetagem siinjuures vaid mõnda – konverents ja kontsert 6. detsembril Tallinnas, teemakohased arutelud Arvamusfestivalil Paides augustikuus, EKN-i 30. aastapäevaga seotud üritused järgmise aasta veebruaris, EKN-i poolt toetatud meie kirikuelu käsitlevate ajalooteoste esitlused, loomekonkurss.

vt http://www.ekn.ee/inc.uudis.php?id=360

Lia Virkus soovitab emadepäevaks: Rabarberi -rukkileiva kausikook

8-10
Maiusta koheselt või järgmisel päeval!
Kaunilt triibuline maius lao suurde klaasist kaussi või purki või väikestesse purkidesse-klaasidesse, kust triibud kenasti välja paistavad.
400 g musta rukkileiba
800 g Kreeka jogurtit
Soovi korral 1-2 sl suhkrut
4 tl mustade täpikestega vanillisuhkrut
Rabarberimoos:
600 g rabarberit
3 sl vett
3 dl moosisuhkrut
Kaunistuseks: värskeid mündilehti
soovi korral väikseid beseesid
Tükelda rabarber ja tõsta vähese veega potti, keeda moosisuhkruga 5-10 minutit. Lase jahtuda. Hea oleks see valmis keeta mitu tundi varem või veel parem juba eelmisel õhtul, et moos jõuaks jahtuda.
Rösti leivaviilud ahjus 200 kraadi juures, lase jahtuda ja purusta või riivi.
Sega jogurt vanillisuhkru ja soovi korral ka vähese suhkruga. Lao klaasist kaussi kihiti röstitud rukklileivapuru, skyri ja jahtunud rabarberimoosi. Kui sul on kõrgem kauss, korda kihte veelkord, kuni ained ära kasutatud saavad. Maiusta kohe või tõsta serveerimiseni külma. Kaunista vahetult enne serveerimist rukkileivapuruga ja soovi korral pudista peale ka väikseid beseesid.
Nipp! Taljesõbralik dessert sobis hästi ka purgikestes serveerimiseks

Läänemaa aasta ema on Lia Salumäe

Läänemaa aasta ema 2018 on haapsallanna, 5 lapse ema Lia Salumäe, teatas Lääne-Eesti arenduskeskuse projektijuht Cynne Põldäär.

Lia Salumäe on töötanud 42 aastat EELK Haapsalu Püha Johannese koguduses muusikajuhi, organisti ja koorijuhina, koolitanud noori organiste. Lisaks on ta abiks koguduse diakoonia- ja kantseleitöös ning  laste ja noorte juhendamisel. Lia Salumäe toimetab ka Martna ja Ridala kogudustes ning on EELK Lääne praostkonna muusikatöö juht.

Koos abikaasa piiskop Tiit Salumäega on üles kasvatatud viis last, kelle peredes omakorda kasvab kokku üheksa last.

Kõik Salumäede lapsed on õppinud muusikakoolis, tütred Mirjam ning Lea on käinud ema jälgedes ning nende töö on seotud muusikaga – Mirjam elab Lõuna-Saksamaal ja töötab viiuliõpetajana, Lea aga Soomes Seinäjoel kirikumuusikuna.

Tütred Maria ja Lydia elavad oma peredega Haapsalus. Lydia on pikalt olnud abiks kodukoguduses ja töötab Rannarootsi muuseumis. Maria on saksa filoloog ning tegutseb väikeettevõtja, giidi ning tõlgina. Poeg Tiit junior on samuti väikeettevõtja ning elab perega Nõmmel, Lia isakodus.

Edasi loe Lääne Elust.

Aasta eurooplane on EELK piiskop Tiit Salumäe.

Eesti Euroopa Liikumine otsustas anda Aasta Eurooplase aunimetuse Euroopa päeval 9. mail piiskop Tiit Salumäele tema töö eest reformatsiooni 500. juubeliaasta tähenduse mõtestamisel, ürituste organiseerimisel ja muudatuste juhtimisel meie rahva suhtumises religiooni.

“Läbi aastate on ta teinud väga euroopalikku tööd konfessioonide koostöö arendamisel mitte ainult Euroopas. Piiskopina juhib ta luterlikus kirikus lisaks Lääne, Järva ja Viru praostkonnale ka Euroopa ning Venemaa eestikeelse diasporaa tegevust. Ta on teeninud väliseesti kogudusi nii Peterburi Jaani kirikus, Ülem-Suetukis, Krasnojarski krais kui ka mitmel pool Euroopas. Soome kogudustega on piiskop Salumäe hoidnud sidemeid juba alates 80. aastate lõpust,” ütles Eesti Euroopa Liikumise president Riivo Sinijärv.

Märgiliseks sündmuseks võib Sinijärve sõnul lugeda tema juhtimisel korraldatud oikumeenilist Eesti, Läti ja Leedu kirikute tänujumalateenistust Brüsselis, mis veel kord kinnitas, et Eesti kirik ja kirikutegelased on euroopalike ideede pühendunud kandjad.

“Tähtsuseta ei ole ka Tiit Salumäe aastaid kestnud tegevus euroopalike väärtuste toetamisel suhetes kiriku ja riigi vahel kultuuriväärtuste ja muinsuskaitse küsimustes,” lisas ta.

https://www.err.ee/830022/aasta-eurooplane-on-tiit-salumae

LIA VIRKUS SOOVITAB: Kama-kirsimaius

4-6
Maitseb hea nii kohe kui ka järgmisel-ülejärgmisel päeval.
Minu ammune hitt-magusroog, millest ei tüdine vist iial! Selle teeb eriliseks just külmutatud kivideta kirssidest keedetud hapukas moos. Keeda moos valmis mitu tundi varem või veel parem eelmisel õhtul. Nii läheb magustoidu kokkupanemine juba kiirelt ka kergelt. Võid magustoidu purkidesse laduda vahetult enne serveerimist või kihiti laotuna hoida serveerimiseni külmas.

1 pakk (450 g) külmutatud kirsse
1,5 dl moosisuhkrut
4 dl vahukoort
600 g maitsestamata kohupiimapastat
5 sl suhkrut
3 tl vanillisuhkrut
3 sl rukkikama
Kaunistuseks:
mõned kirsid või veidi kirsimoosi
mündilehti

Kuumuta külmutatud kirsid (sulatada pole vaja) sortsu veega keemiseni, lisa moosisuhkur ja keeda segades 10 minutit. Jäta jahtuma, moos läheb jahtudes paksemaks. Moosi võiksid keeta valmis mõni tund varem või isegi eelmisel õhtul.
Vahusta koor, kohupiimapasta, suhkur, vanillisuhkur ja kama. ühtlaseks massiks. Ka vahu võid ette valmistada mõned tunnid varem ja hoida kuni serveerimiseni külmas. Tõsta purkidesse kihiti kirsimoosi ja kamavahtu, korda kihte. Tõsta kaunistuseks peale mõned kirsid või kirsimoosi ja väike mündileht.

Täna kell 18 Raadio 7 saade Filter.

Täna kell 18 Raadio 7 saade Filter.

Miks Narvas tänavanimed  siiani nõukogude sõjakangelaste nimesid kannavad? Miks EELK kirikukogu pooldas parandust põhiseadusesse, et abilelu on liit ühe mehe ja ühe naise vahel? Miks Karl Marx on Läänes jätkuvalt populaarne ning millest see väärtuste skaalal meile kõneleb? Teemasid filtreerivad saatejuht teoloog Jaan Tepp, eesti keeleteadlane Mart Rannut ja Aare Baumer Energia Avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht.

Saade kordub laupäeval kell 15.00