Hetkel eetris:
Kirikuelu

Uudised

Raadio 7 jätkab tegevusloa alusel ka järgmised viis aastat

TTJA andis välja uued raadioteenuse osutamise tegevusload

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) andis konkursi korras välja 28 uut raadioteenuse osutamise tegevusluba, mis hakkavad kehtima novembris. Kõigi praegu tegutsevate raadioteenuste tegevuslubade kehtivus lõppeb 16. novembril, seejärel hakkavad kehtima viieaastaseks perioodiks väljastatud uued load.

Tegevuslubade liikide lõikes anti konkursil välja 14 üleriigilise raadioteenuse, 13 regionaalse raadioteenuse ja üks rahvusvahelise raadioteenuse osutamise tegevusluba.

Konkursil väljaantud 28 tegevusloale esitati kokku 34 taotlust. 23 tegevusloa puhul esitati ühele tegevusloale üks taotlus. Neil juhtudel anti uued load välja lähtuvalt taotluste nõuetekohasusest.

Konkurents oli viiele tegevusloale, millele esitati kokku 11 taotlust, mida hindas TTJA juurde loodud nõuandev komisjon. Valikmenetluse käigus hindas komisjon taotluste vastavust kultuuriministri kehtestatud kõrvaltingimustele, sealhulgas kavandatud raadioprogrammi vastavust peamisele sihtrühmale.

Komisjoni hinnangu põhjal tehti ettepanekud TTJA peadirektorile anda välja tegevusload konkursil parima pakkumise teinud taotlejale ja keelduda lubade väljastamisest neile, kes ei osutunud valikmenetluses parimaiks pakkujaiks.

Uute tegevuslubade andmine võimaldab riigil raadioturgu ümber kujundada
TTJA peadirektor Kaur Kajak märkis konkursi kokkuvõtteks, et raadiokuulajad võivad tunda heameelt, sest suurem osa tänaseid raadioprogramme saavad võimaluse jätkata ka uute tegevuslubade alusel, kuid on ka mõned uued tulijad, kes teevad Eesti raadiomaastikku mitmekesisemaks. Samuti paranevad mitme raadioprogrammi levialad ja nii jõuavad raadioprogrammid ka uute kuulajateni.

Paljudele kuulajaile ammu tuttavad raadioprogrammid saavad jätkata, nagu Kuku Raadio, Sky Plus, Star FM, Raadio Elmar, Raadio MyHits, Retro FM, Tre Raadio, Äripäeva Raadio, Pereraadio, SKY Raadio, Raadio Kadi, Ring FM, Narodnoje Radio, Nõmme Raadio, Rock FM, Power Hit Radio, Raadio 7, Russkoje Raadio, Jumor FM, DFM, Radio Volna, Semeinoje Radio, Radio ELI, NRJ, Ruut FM ja Kaguraadio (praeguse nimega Raadio Marta).

Uute tegevuslubade alusel jõuab peatselt eetrisse uus eestikeelne meelelahutuslik raadioprogramm Relax FM. Püsivalt hakkab tegutsema soome- ja inglisekeelseid saateid pakkuv programm SSS-Radio.

Raskemat rokkmuusikat mänginud Raadio Mania, mis samuti luba taotles, seda ei saanud.
allikas: ERR

Lia Virkus soovitab: Kohupiima-küpsisetort maasikatega

12 tk
Kerge vaevaga saad valmis mõnusalt laheda küpsisetordi, mis tuleb parimate maitsete esiletoomiseks valmis teha aga juba eelmisel õhtul. Torti saad valmistada vastavalt hooajale ka vaarikate, mustikate või sõstardega.

3 pakki (à 165 g) heledaid küpsiseid
300–400 g maasikaid
150 g pehmeid toffee-iiriseid
2 dl vahukoort
200 g Kreeka jogurtit
300 g maitsestamata kohupiimapastat
2 tl vanillsuhkrut
2 sl suhkrut
Kaunistuseks:
2 dl vahukoort
300 g maitsestamata kohupiimapastat
2 tl vanillsuhkrut
1 sl suhkrut
200–300 g maasikaid

Vooderda 24 cm läbimõõduga koogivorm seest kilega. Murenda küpsised näppude vahel tükkideks. Poolita maasikad, suuremad marjad lõika neljaks. Tükelda paberist võetud iirised kolmeks. Vahusta koor suhkrutega ning sega hulka jogurt ja kohupiimapasta. Lisa küpsised, maasikad ja iirised ning sega läbi. Tõsta segu vormi ja silu pealt ühtlaseks. Kata vorm kilega ja hoia 6 tundi kuni üle öö külmas. Kummuta tort vahetult enne serveerimist tordialusele. Kaunistamiseks vahusta vahukoor suhkrutega ja sega hulka kohupiimapasta. Kata tort pealt kohupiimavahuga, kaunista maasikatega.

Lia Virkus soovitab:Grillitud suvikõrvitsad parmesaniga

Neljale
Noored kodumaised suvikõrvitsad maitsevad värskete ürtide, küüslaugu ja oliiviõli marinaadis imehead. Serveerides riivi peale parmesani juustu.
2 keskmist suvikõrvitsat
0,5 dl oliiviõli
2–3 küüslauguküünt
soola, pipart
väike peotäis hakitud värsket tüümiani või punet (või 1 tl kuivatatud)
pealepuistamiseks u 50 g riivitud parmesani
Lõika suvikõrvitsad pikuti viiludeks, tõsta kaussi või karpi. Sega õli purustatud küüslaugu, soola, pipra ja ürtidega ning kalla suvikõrvitsaviiludele. Lase seista marinaadis 15 minutit, pööra neid mitu korda, et kõik pinnad saaksid marinaadiseks. Küpseta kuumal grillil 4–5 minutit mõlemalt poolt, kuni viilud on pruunikad. Laota grillitud köögiviljad vaagnale ja nirista peale veel oliiviõli, puista üle riivitud parmesaniga.

Lia Virkus soovitab: Grillitud köögiviljad küüslaugumarinaadis

Grillitud köögiviljad küüslaugumarinaadis
neljale
Grillitud köögiviljad on maitsev lisand kala-liha kõrvale. Kasuta poes müüdavaid fooliumaluseid või pane köögiviljad kahepoolse grillresti vahele. Köögivilju võib muidugi varieerida, samuti nende koguseid.
1 suvikõrvits
1 baklažaan
2 sibulat
2 eri värvi paprikat
8-10 kirsstomatit
Marinaad:
2 küüslauguküünt
1 dl oliiviõli
1 sidrun
2 tl soola
0,5 tl musta pipart

Koori sibulad ja lõika sektoriteks, tükelda ka ülejäänud köögiviljad (v.a tomatid). Sega omavahel õli, purustatud küüslauk, sool, pipar ja sidrunist pressitud mahl, sega köögiviljadega. Köögiviljad võivad marinaadis tunnikese-paar seista, üksnes tomatid lisa vahetult enne grillimist. Tõsta köögiviljasegu fooliumalusele või grillimisraami vahele, küpseta sütel või grillil 10–15 minutit nõrgal kuumusel. Köögiviljad võiksid jääda meeldivalt krõmpsuks.

Lia Virkus soovitab: Kanakintsušašlõkk

Neljale
Kanalihast šašlõkk küpseb kiirelt ja maitseb mahlane ning hea! Soovi korral lüki lihatükkide vahele šampinjone ja kirsstomateid, et lihavardad kaunid välja näeksid. Kui soovid, lisa marinaadi hulka ka sidruni või apelsini riivitud koort ja mahla.
600 g kondita kanakintsuliha
200 g värskeid šampinjone
200 g kirsstomateid
Marinaad:
3 sl meelepärast õli
3 sl õunaäädikat
2 küüslauguküünt
soola, pipart, suhkrut
soovi korral 1 sidrun või apelsin

Tükelda kintsulihatükid neljaks. Sega marinaadiks kokku õli, äädikas, purustatud küüslauk, sool, suhkur ja pipar. Soovi korral lisa ka sidrunilt või apelsinilt riivitud koor ja viljast pressitud mahl. Vala marinaad lihale, sega läbi ja lase 1-2 tundi (või ka üle öö) jahedas seista. Torka kanatükid varraste otsa vaheldumisi seente ja tomatitega. Grilli, kuni kana on kaunilt küps, ja naudi kohe.

SA EELK Tegevusfond kogub raha hävimisohus Eestimaa kirikute renoveerimiseks

​SA EELK Toetusfond koostöös Käru kiriku koguduse rahvaga on alustanud annetuskampaaniat Käru kirikuhoone remondiks. Sel puhul toimus 16. juunil kirikus heategvuskontsert. Laulsid Elina Born ja Jüri Pootsmaa. Piletitulu oli esimene annetus ainulaadse, 1860. aastal ehitatud Käru puukiriku uue katuse, hoone fassaadi ja akende renoveerimiseks.
Käru kirik on üks väheseid puukirikuid Eestis. Hoone säilimiseks tuleb juba lähiajal remontida sissekäigu varikatust, kuid kehvas seisus on ka pikihoone ja käärkambri alles kümne aasta eest paigaldatud haavapuust kimmkatus.
Käru kiriku heategevusprojeti algatajaks on Kalle Palling, kes on Kärust pärit. Ühiselt on seatud sihid kiriku kordategemiseks. Veel sellel suvel toimuvad Käru kirikus mitmed heategevuskontserdid.

Loe siit lisa https://jarvateataja.postimees.ee/6709481/annetuskampaania-juhatas-sisse…

Kristlikud väärtused 3.0

Triin Käpp, EELK Tartu Ülikooli-Jaani kiriku õpetaja

Kristlase üheks tunnuseks on isikuline lepinguline suhe Jumalaga, aga milles seisneb leping, küsib Triin Käpp oma essees.

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et Tartu ülikooli ühes väärikas auditooriumis tuli kokku seltskond inimesi, et muu hulgas koosmõtestada kristlike väärtuse olemust euroopalike väärtuste kontekstis.

Teema oleks jäänudki sinna auditooriumisse, kui see mitte ei oleks viimasel ajal meie avalikkuse ees nii umbes üks kord tunnis, nii et arvasin, et vast võib ühe korra neist sisustada omapoolse panusega.

Püüdes esmalt sõnastada kohalviibijate jaoks olulisi kristlikke väärtusi, sai nimetatud plejaad erinevaid mõisteid nagu ligimesearmastus, andestus, mõõdukus, tänulikkus, isiklik suhe isikulise Jumalaga, lootus, lepinguline suhe Jumalaga ja elamine kristlasena. Loomulikult ei ole tegu mingi lõpliku nimekirjaga, kuna Jeesus ise ka kuskil ühtegi nimekirja ei kirjutanud.

Väärtuste puhul on oluline kõnelda autoriteedist ja allikast. Tunduks elementaarne, et kristlike väärtuste aluseks on Jumal. Kuid tõlgendamisel jääme hätta. Jumal kui Kristus, Jumal kui Looja, Jumal kui Valitseja. Kui, kui, kui…

Kõik suuremad kirikud sedastavad, et usu allikaks on pühakiri: Vana Testament ja Uus Testament. Erinevatel konfessioonidel lisanduvad neile juurde kas usutunnistuskirjad, traditsioon vms.

Vana ja Uus Testament. Miks üldse vana ja uus. Üks minu lemmikanekdoote kõlab järgmiselt. Juudi rabi pöördub suure murega Jumala poole: “Tead, mul on jama, mu poeg hakkas kristlaseks!” Jumal vastab: “Tean, mul ka.” Rabi siis uurib, et mis sa tegid selle peale? Jumal: “Kirjutasin Uue Testamendi”.

Edasi loe https://www.err.ee/948361/triin-kapp-kristlikud-vaartused-3-0

Lia virkus soovitab: Grillitud suvikõrvitsad parmesaniga

Neljale
Noored kodumaised suvikõrvitsad maitsevad värskete ürtide, küüslaugu ja oliiviõli marinaadis imehead. Serveerides riivi peale parmesani juustu.
2 keskmist suvikõrvitsat
0,5 dl oliiviõli
2–3 küüslauguküünt
soola, pipart
väike peotäis hakitud värsket tüümiani või punet (või 1 tl kuivatatud)
pealepuistamiseks u 50 g riivitud parmesani
Lõika suvikõrvitsad pikuti viiludeks, tõsta kaussi või karpi. Sega õli purustatud küüslaugu, soola, pipra ja ürtidega ning kalla suvikõrvitsaviiludele. Lase seista marinaadis 15 minutit, pööra neid mitu korda, et kõik pinnad saaksid marinaadiseks. Küpseta kuumal grillil 4–5 minutit mõlemalt poolt, kuni viilud on pruunikad. Laota grillitud köögiviljad vaagnale ja nirista peale veel oliiviõli, puista üle riivitud parmesaniga.

LIa Virkus soovitab: Grillitud köögiviljad küüslaugumarinaadis

neljale
Grillitud köögiviljad on maitsev lisand kala-liha kõrvale. Kasuta poes müüdavaid fooliumaluseid või pane köögiviljad kahepoolse grillresti vahele. Köögivilju võib muidugi varieerida, samuti nende koguseid.
1 suvikõrvits
1 baklažaan
2 sibulat
2 eri värvi paprikat
8-10 kirsstomatit
Marinaad:
2 küüslauguküünt
1 dl oliiviõli
1 sidrun
2 tl soola
0,5 tl musta pipart

Koori sibulad ja lõika sektoriteks, tükelda ka ülejäänud köögiviljad (v.a tomatid). Sega omavahel õli, purustatud küüslauk, sool, pipar ja sidrunist pressitud mahl, sega köögiviljadega. Köögiviljad võivad marinaadis tunnikese-paar seista, üksnes tomatid lisa vahetult enne grillimist. Tõsta köögiviljasegu fooliumalusele või grillimisraami vahele, küpseta sütel või grillil 10–15 minutit nõrgal kuumusel. Köögiviljad võiksid jääda meeldivalt krõmpsuks.

Suri Raadio 7 kauaaegne kaasautor Jüri Raudsepp.

1. juunil kutsuti Isakoju Raadio 7 kauaaegne kaasautor, õpetaja-emeeritus, doktor Jüri Raudsepp.

Meie koostöö algas aastal 1996, mil esimene pikem sari,, Pärast aegade algust” tutvustas kuulajaile arheoloogilisi leide, mis kinnitasid tekste, mida loeme Vanast Testamendist. Järgmine sari ,, Aja Silm”, mis jõudis käesoleval aastal 125. saateni, annab nii ajaloolistele kui tänapäeva nähtustele ja tõekspidamistele seletusi läbi ajaprisma.
Jüri Raudsepp oli armastatud meie kuulajate poolt. Nende saadete kuulajaskonnast kujunes omamoodi raadiokogudus, mille pastoriks, Õpetajaks oli Jüri Raudsepp.
Mälestame ja avaldame kaastunnet lähedastele.

Jüri Raudsepa ärasaatmine toimub 07.06. kell 13.00 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus, muldasängitamine Tartu Pauluse kalmistul orienteeruvalt kell 16.30.
Mälestussaade Jüri Raudsepast on eetris 08.06. kell 10.00.

Kuulutused

Vaata kõiki kuulutusi