Uudised

Rahvastikuminister paneb kirikutele südamele ohutusnõuete täitmise vajalikkust viiruse leviku tõkestamiseks

SISEMINISTEERIUM
RAHVASTIKUMINISTRI VALITSEMISALA
PRESSITEADE
29.11.2020

Kuna rahvastikuministri koordineerida on Eestis asuvate usuliste ühendustega seotud küsimused, pöördus Riina Solman kristlike koguduste ja teiste Eestis tegutsevate usuliste ühenduste poole, et rõhutada üle teenistuste pidamiseks kehtestatud nõudeid COVID-19 leviku tõkestamiseks.

Täna algab kristlikus maailmas advendiaeg, paljudes kogudustes ja kogukondades on sel puhul lisaks jumalateenistustele traditsiooniks mitmed esimese advendi üritused, kontserdid ja kogunemised. Seetõttu on rahvastikuministri arvates asjakohane tuletada usulistele ühendustele meelde, kui oluline on praegu viiruse leviku tõkestamiseks pidada kinni kõikidest valitsuse kehtestatud piirangutest, et hoida iseend ja teineteist.

„Viiruse eest ei ole meist keegi täiesti kaitstud, kuid panen kõigile kogudustele südamele, et oma käitumisega saame vähendada võimalust nakatuda ise ning nakatada teisi, ütles Solman.

Rahvastikuminister leiab, et kui võimalik, tuleks koguduse liikmetel püsida kodus ja vaadata teenistusest juba kevadel praktikaks saanud veebiülekannet.

Oma kirjas rõhutas rahvastikuminister, et viiruseohu vähendamiseks tuleb siseruumides korraldatavatel teenistustel ja teistel avalikel usutalitustel järgida 2+2 reeglit, kanda maski ja inimesi malelaua põhimõttel maksimaalselt hajutada. Tagatud peab olema käte ja pindade desinfitseerimise võimalus ning usutalitustel kasutatavate esemete desinfitseerimisnõude täitmine pärast iga kasutuskorda.

„Loodan, et vaimulikud mõistavad, kui oluline on kanda oma koguduse liikmete tervist silmas pidades maski, eriti olukorras, kus ollakse avaliku jumalateenistuse või muu avaliku usulise talituse käigus lähikontaktis teiste osalevate inimestega,“ märkis Solman.

Rahvastikuminister tuletas kogudustele meelde, et võrreldes varasemaga on nõuded avalikele üritustele, mille hulka kuuluvad ka usutalitused, läinud konkreetsemaks. Näiteks ei tohi kirikutes, kus on statsionaarsed istekohad, olla kuskil üle 400 inimese, välja arvatud Harju- ja Ida-Virumaal, kus ei tohi olla üle 50 % täituvust. Kus ei ole istekohti, võib teenistusele koguneda kuni 250 inimest, nad peavad hoidma üksteisest kahemeetrist distantsi ja ruumi ei tohi lasta rohkem inimesi, kui on 50 % selle ruumi tavapärane mahutavus.

Hoiduda tuleb ka kõrge riskiga tegevustest, mille hulka kuulub näiteks laulmine. Juhul, kui usutalituse läbiviimine laulmiseta ei ole võimalik, tuleb koorilauljate hulka piirata.

Rahvastikuministri selgitused ja meeldetuletus kogudustele põhineb Vabariigi Valitsus korraldusel nr 282, mille pealkiri on „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud liikumisvabaduse ning avalike koosolekute pidamise ja avalike ürituste korraldamise piirangud“ (jumalateenistusi puudutavad punktid on nr 11 ja 16) https://www.riigiteataja.ee/akt/323112020003?leiaKehtiv

Riina Solmani kiri kogudustele on leitav siit: https://adr.siseministeerium.ee/sisemin/dokument/1016875


Lia Virkus soovitab: jõuluootuse keeks

Pehme piparkook

10 tk

Pehmet piparkooki keeksivormis tasub advendiajal kohi mitmeid kordi küpsetada, et kodu saaks jõuluaroome täis!

2 muna

1 dl suhkrut

2 dl fariinsuhkrut

1, 5 dl hapupiima või keefirit

3 dl jahu

2 tl küpsetuspulbrit

1, 5 tl jahvatatud ingverit

1, 5 tl jahvatatud nelki

2 tl kaneeli

100 g võid

Vahusta munad suhkrutega ja lisa juurde hapupiim või keefir. Lisa omavahel segatud kuivaineid ( jahu, küpsetuspulber ja maitseained).

Lõpuks lisa juurde ka sulatatud ja väheke jahutatud või. Sega ühtlaseks ka kalla tainas võiga määritud ja küpsetuspaberiga vooderdatud keeksivormi. Küpseta ahjus 175 kraadi juures 40-50 minutit. Kontrolli tikuga küpsust, tikk peab jääma kuivaks. Lase vormis 15 minutit jahtuda ja kummuta restile lõplikult jahtuma.

Lia Virkus soovitab:seene-lõhepirukas

kümnele
Sügis-talvistesse õhtutesse üks suur ja maitsev plaadipirukas, kus täidises seeni, riisi ja kuumsuitsulõhet. Saad pirukat valmistada nii poes müüdavate šmpinjonidega kui ka enda hoidistatud metsassentega.
• 1 kg lehttaigent

Täidis: • 1,5 dl pudruriisi • 5 dl puljongit • 250 g šampinjone • 1 suur sibul • 50 g võid • soola ja musta pipart • 200 g maitsestatud meelepärast toorjuustu • 300 g kuumsuitsulõhet • 2 sl hakitud tilli
Kaunistamiseks: mooniseemneid
Määrimiseks: 1 muna
Keeda riis puljongis pehmeks. Haki seened ja kuumuta pannil nii, et enamik mahla eraldub. Lisa või ja peeneks hakitud sibul, maitsesta pipraga. Seejärel pane juurde riis, toorjuust ja tükeldatud suitsulõhe. Lisa hakitud till ja maitsesta soola-pipraga. Lase jahtuda.

Lõika taigen kaheks ja rulli lahti nii, et üks tükk tuleb pisut suurem kui teine. Tõsta väiksem taignapool küpsetuspaberiga laetud ahjuplaadile, laota sellele täidis, tõsta teine taignapool peale ja vajuta ääred hoolikalt kahvliga kokku. Määri munaga ning torka kahvliga augud sisse. Küpseta ahjus 200° juures 30-40 minutit, kuni pirukas on pealt kaunilt kuldpruun.

Pöördumine kirikute ja teiste usuliste ühenduste poole tegevuste korraldamiseks COVID-19 viiruse leviku olukorras

Lugupeetud usuliste ühenduste juhid ja töötegijad!

Võttes arvesse COVID-19 viiruse leviku hetkeolukorda Eestis, panen ma kõikide kirikute, koguduste, koguduste liitude ja teiste usuliste ühenduste juhtide ja liikmete südamele: pidagem meeles meile juba kevadest tuttavate piirangute järgimise olulisust.
Vabariigi Valitsuse kehtestatud korralduse nr 282 punkti 16 kohaselt
„avalikud jumalateenistused ja teised avalikud usulised talitused on lubatud ainult siis, kui järgitakse inimeste hajutamise nõuet ning tagatud on desinfitseerimisvahendite olemasolu ja desinfitseerimisnõuete täitmine
Terviseameti juhiste kohaselt.“ Nõue desinfitseerimisvahendite olemasoluks ja desinfitseerimisenõuete järgimiseks on reguleeritud Terviseameti juhistega ning tänaseks oleme kõik nendega tuttavad ja vastutustundest järgime neid. Samuti on tähtis, et kõik mõistaksid nina ja suud katvate maskide või sama eesmärki täitvate teiste lahenduste olulisust, mille kandmise vajadust on rõhutanud Vabariigi Valitsus oma suunisega. Oluline on pidada meeles ka seda, et jumalateenistustel kasutatavate tarvikute puhul, mida puudutavad mitmed inimesed, on oht nakkuse levikuks suur. Nii onkindlasti otstarbekas viiruse leviku piiramise seisukohast korraldadajumalateenistuste läbiviimine selliselt, et oht nakkuse levikuks oleksviidud miinimumini. See tähendab muuhulgas, et ühise armulauakarikakasutamise asemel tuleb usutalitusi viia läbi selliselt, et see tagaks tervisekaitse meetmete eesmärkide saavutamise, järgides samas võimaluse korral oma usutraditsioonist tulenevaid reegleid. Siinkohal kutsun üles kõikide usuliste ühenduste juhte pöörduma oma koguduste liikmete poole täiendavate suunistega, kuidas korraldada jumalateenistuslikku elu praeguses olukorras. Olen teadlik, et küsimusi on tekitanud „hajutatuse“ mõiste ja et hajutatuse nõue ei ole täpselt defineeritud, kuid põhimõte on, et inimesed hoiaksid omavahel piisavat vahemaad ja järgiksid juba tuttavat 2+2 põhimõtet, et välistada viiruse üleandmine üksteisele. Kindlasti peavad kogudused välistama olukorra, kus avalikele jumalateenistustele ja teistele avalikele usulistele talitustele kogunevate inimeste hulk ei võimalda hajutatuse nõude järgimist. 
Soovitan tungivalt kogudustel järgida oma tegevustest ka reegleid, mis ei
ole suunatud otseselt usulistele ühendustele, kuid millel on otsene seos
koguduste jumalateenistusliku eluga. See puudutab eelkõige uusi reegleid,
mis hõlmavad huvitegevust. Nagu oleme lõppeval nädalal kogenud, on
laulukoorides viirus kergesti levinud lauljalt lauljale. Kirikukooride
tegevuse ümberkorraldamise või piiramise puhul on oluline roll
koorijuhtidel, aga samuti kirikute ja koguduste juhtidel, kes saavad juhtida
oma töötegijate tähelepanu võimalikele ohtudele. Terviseameti hinnangul on hetkel riskipiirkondadeks Tallinn, Harjumaa ja Ida-Virumaa. Võttes arvesse eelöeldut, saan ma rõhutada vastutustundliku käitumise olulisust praeguses olukorras ning hinnata objektiivselt eelmainitud nõuete täitmist. Kiiresti muutuv olukord nõuab kiiret reageerimist nii riigilt kui usukogukondadelt.
Vastutustunne kaasinimeste tervise eest peab olema meie kõigi käitumist
juhtiv põhimõte.

Lia Virkus soovitab:Hakklihavorm kartulipudruga


Neljale-kuuele

Maitsev ahjuvormiroog, mis meelt mööda tervele perele. Marineeritud-peet või kurk kõrvale ja vahva õhtusöök taas olemas.

Kartulipuder:


1 kg kartuleid

3 sl võid

2 – 2,5 dl piima

1 tl soola

näpuotsatäis musta pipart

Hakklihakaste:

600 g segahakkliha( pooleks sea-ja vesiehakkliha)

1 suur sibul

2 küüslauguküünt

1 sl õli

250 g külmutatud köögiviljasegu

1 purk (380 g) Bolognese kastet

1 tl punet

soola ja musta pipart

Juustukate:

1 tl punet

1 dl riivitud juustu


Koori kartulid ja lõika tükkideks, keeda kergelt soolakas vees pehmeks. Haki samal ajal sibul ja küüslauk, prae pannil õlis klaasjaks. Lisa hakkliha ning pruunista, maitsesta soola-pipraga. Lisa ka köögiviljad ja tomatikaste, keeda 5 minutit tasasel tulel. Vala kartulitelt vesi ja tambi kartulid pudruks. Sega hulka või ja kuum piim, maitsesta soola-pipraga. Laota hakklihamass suurema võitatud ahjuvormi põhja ning kata kartulipudruga. Raputa üle pune ja riivitud juustuga. Küpseta 200kraadises ahjus 25 minutit või kuni juust on sulanud ja vormiroog kaunilt pruunikas.

Sellel nädalavahetusel:

 

Pühapäeval 29 .Novembril

10.00 jutlustab EKNK piiskop

kell 11.00 kultuurisaade Roosiaed  Heiki Haljasorg  ja Vootele Hansen

kell 15.00 Lõputa lugu – Heli ja Mati Ilmjärv

kell 19.00 Peresaade –  debatt Isadepäeva konverentsilt

kell 22.00 Armust kantud – Varje Pedak

kell 23.20 luuleminutid

Valitsus otsustas taastada siseruumides 2+2 nõude ja kehtestada maskikandmise kohustuse. Erandid tehakse söögikohtadele ja koolidele. Nõuded hakkavad kehtima järgmisest esmaspäevast, 16. novembrist.

 
Valitsus on otsustanud taastada siseruumides 2+2 nõude, st liikuda võib kahe kaupa, hoides järgmise paariga kahemeetrist vahet. See hõlmab suuremaid poode, kaubanduskeskusi, ametiasutusi; kassades peab püsima maha märgitud “kollaste joonte” taga.

Väikesed maapoed jm keskkonnad, kus reeglit mõistlikult järgida pole võimalik, sellega kaasa minema ei pea. Samuti ei laiene 2+2 nõue kino- ja teatrisaalidele ega koolidele, küll aga meelelahutusasutustele, mis peavad uksed sulgema südaööst. Samuti ei käi 2+2 reegli alla huvihariduskoolid ja laste mängutoad. Ka perekonnad võivad koos ringi käia, sõltumata nende suurusest.

Erand kehtestati ka söögikohtadele. Valitsus pidas restoranide esindajatega mitu päeva läbirääkimisi ja neile vastu tulles on lubatud, et üks laudkond on kuni kaheksa inimest, keda peab järgmisest laudkonnast lahutama vähemalt kaks meetrit.

Töötajatel soovitatakse teha kaugtööd ja tööandjad peaksid selleks plaani välja töötama.

Ühistranspordis, kontserdi-, kino- ja teatrisaalides tuleb hakata kandma maski. Trahve nõude eiramise eest esialgu ei kehtestata, kuid kontserdikorraldajad ja ühistranspordi vedajad peavad inimesi nõudest teavitama ja selle täitmist kontrollima.

“Maskikandmine pole ka seni keelatud olnud. Me ei pea ootama kohustusi, käske, trahve,” kommenteeris nõuet teadusnõukoja juht prof. Irja Lutsar.

“Kui sa pole alla 12-aastane või sul pole muud meditsiinilist näidustust, tuleb oma suu ja nägu katta. On see mask või enda maskilaadne toode, selles osas me ei täpsustanud,” ütles haridusminister Mailis Reps Vikerraadio saates “Uudis+”.

Maskikohustus ei laiene spordiasutustele ja kirikutele.

Uued nõuded kehtestatakse alates järgmisest esmaspäevast, 16. novembrist. Esialgu kehtivad piirangud kaks nädalat. Pärast üht nädalat hinnatakse nakatumisnäitaja pealt, kas meetmetest on abi olnud ja vajadusel karmistatakse meetmeid veelgi ning edaspidi hinnatakse piiranguid iga kahe nädala tagant.

“Kui haigusnäitajad tulevad alla, pole ehk põhjust karmimaks minna, aga oleme jätnud ühe sammu karmimaks minna. Kui nädala pärast see vajadus peaks tekkima ja valitsus peab reaalselt selle otsuse tegema korraldusena, peame hakkama rääkima ka trahvidest,” teatas terviseameti juht Üllar Lanno.

Suured jõulupeod soovitatakse ära jätta, ent osakonnad, kes niikuinii iga päev koos töötavad, võivad ka pühi koos tähistada.

Repsi sõnul on valitsuse soov hoida ühiskonda võimalikult kaua lahti. Eriti oluline on see koolide puhul, kus kuni 5. klassideni ja ka hariduslike erivajadustega õpilastele peaks olema tagatud kontaktõpe. Samuti peaksid saama kontaktõpet need õpilased, kellele kevadel distantsõpe ei sobinud.

Küll aga on koolid julgustatud õpet hajutama, et mitte nii tihedalt koos olla.

“Enne töö, siis lõbu. Haridus on viimane asi, mis kinni läheb,” ütles Lutsar.

Sotsiaalminister Tanel Kiik lisas, et haridus ja meditsiin on kaks sammast, mis peavad püsti jääma. See on põhimõtteline erinevus kevadest

Lia Virkus soovitab:Hapukoore-küpsisekook


Kuuele

Valmistusaeg: 20 minutit + külmas 2 tundi kuni üle öö

Paljude lastega perede lemmikuks on küpsisekoogid. Enne söömist võiks lasta koogil vähemalt tund-paar külmas seista, veel parem üleöö. Lihtne ja ülihea!


• 2 pakki (à 180 g) kandilisi šokolaadiküpsiseid • 2 pakki kandilisi heledaid küpsiseid • 500 g hapukoort (20%) • 3 sl suhkrut • 2 sl mõru kakaopulbrit • 2 dl kanget kohvi • 2,5 dl hapukat moosi (nt kreegi-, kirsi-või jõhvikamoosi)


Keeda kange kohv ja vala kaussi jahtuma. Kasta heledad küpsised kohvi sisse ja lao alusele (nt 2 x 5). Kreemiks maitsesta hapukoor suhkru ja kakaoga, kata küpsisekiht kreemiga. Seejärel kasta tumedad küpsised kohvi sisse ja lao kreemile. Kata moosiga. Pane taas kiht heledaid küpsiseid, hapukoorekreemi ja tumedaid küpsiseid. Kata tort pealt kreemiga. (Kui kreemi jääb alles, võid laduda veel ühe heleda küpsisekihi ja katta kreemiga.) Pane kook külma ja lase sel seista vähemalt paar tundi, aga veel parem kui öö läbi. Kaunista meeleolu, aastaaja ja soovi kohaselt.Lia Virkus soovitab: Viini šnitsel

Neljale

Valmistusaeg: 20- 30 minutit

Austerlased ise serveerivad šnitsleid sidrunisektoritega kaunistatult ja pakuvad juurde toorsalateid. Pigista enne sööma hakkamist kindlasti sidrunist mahla šnitslile, see teebki need koos kapparitega eriti maitsvaks.


•500 g pehmet vasikaliha või sea välisfileed

•2-3 sl jahu • 8 sl riivsaia • 1 suur muna • soola • purustatud musta pipart • 1 sl külmpressitud oliiviõli • praadimisõli • võid

Lisandiks: • 1 sidrun • kappareid


Lõika liha viiludeks. Pane viilud kahe toidukile vahele ning klopi lihahaamriga. Puista jahu ühele, saiapuru teisele supitaldrikule. Klopi kolmandas supitaldrikus segamini muna, oliiviõli, sool ja pipar. Kasta lihatükk kõigepealt mõlemalt poolt jahusse, raputa ülejääk ära. Kasta seejärel munasse, viimasena aga saiapurusse. Aseta šnitslid üksteise kõrvale suurele taldrikule; tõsta taldrik mõneks ajaks külma, et paneering saaks kinnituda. Prae suurel pannil või- õli segus 1-2 šnitslit korraga ja prae mõlemalt poolt pruuniks. Ole šnitslite pööramisel ettevaatlik, et paneeringut mitte purustada. Serveeri šnitslid meelepäraste lisanditega võimalikult kohe, et paneering pehmeks ei muutuks. Kaunista sidruniviilude ja kapparitega.


Lia Virkus soovitab:õunamoosi-rosiakeeks

10 tk

Õunamoos teeb keeksi mõnusalt mahlaseks, ingver ja kaneel lisavad meeldivat vürtsi.

175 g võid

1 dl suhkrut

1, 5 dl fariinsuhkrut

3 muna

4 dl jahu ( nisu- või toortatrajahu)

2 tl küpsetuspulbrit

2 tl kaneeli

1 tl jahvatatud ingverit

1, 5 dl rosinaid

2, 5 dl õunamoosi


Vahusta toasoe või suhkrutega. Lisa ükshaaval munad, samal ajal vahustamist jätkates.

Sega omavahel jahu, küpsetuspulber, kaneel, ingver ja rosinad. Sega või-munavahu hulka.

Viimaks sega ettevaatlikult hulka õunamoos. Kalla tainas võitatud ja riivsaiaga ülepuistatud keeksivormi.

Küpseta 175 kraadi juures ahjus 40-50 minutit, kuni sissetorgatud tikk jääb kuivaks. Lase vormis 15 minutit jahtuda ja kummuta restile lõplikult jahtuma.